Zarząd klubu nigdy nie chciał umieszczenia reklam na koszulkach sportowych swoich piłkarzy. Kilka razy było tego bardzo blisko, jednak cules byli innego zdania i namówili ówczesnych prezesów klubu do odmów. Moment kulminacyjny nastąpił w 2003, gdyż zgłaszały się firmy, składając coraz bardziej kuszące propozycje.
W końcu zaoferowano 20 milionów euro rocznie przez pięć sezonów, co dało sumę 100 milionów euro. 14 lipca 2006 podczas tournée FC Barcelona w Ameryce Północnej prezes Joan Laporta podpisał umowę z UNICEF. Zarząd klubu zobowiązał się do nieodpłatnego umieszczenia logo organizacji wspierającej dzieci na koszulkach piłkarzy, jako pierwszy i jedyny klub na świecie. Ustanowiono składkę na fundusz pomocy dzieciom na całym świecie w wysokości co najmniej 1,5 miliona euro. Laporta przy pierwszej wpłacie przekazał od razu 1,9 miliona euro na konto organizacji, której program obejmuje również program pomocy w Suazi.
Piłkarze zdecydowali się również czynnie uczestniczyć w przedsięwzięciu. Fundacja, za którą odpowiedzialny jest Edmilson, buduje centrum dla sierot, ofiar agresji, a także resocjalizowanych członków gangów młodzieżowych w dzielnicy Brazylii, Taquaritinga.
Fundacja Samuela Eto'o odpowiedzialna jest za budowę szkół i ośrodki pomocy dla sierot w kraju piłkarza – Kamerunie. Na początku sezonu 2006/2007 czarnoskóry napastnik podpisał z Joanem Laportą porozumienie, w myśl którego, gdy zdobędzie co najmniej 16 goli w sezonie, to za każdą następną bramkę klub będzie kupował samochód terenowy, który zostanie przesłany do Kamerunu. Piłkarz jednak odniósł bardzo poważną kontuzję w listopadzie 2006 w meczu z Werderem Brema w fazie grupowej Ligi Mistrzów 2006/2007 (mecz zakończył się wynikiem 1:1 po golu samobójczym Carlesa Puyola i wyrównującej rezultat Lionela Messiego), która wyłączyła go z gry na trzy miesiące, co uniemożliwiło mu dotrzymać umowę. Więc Laporta zaproponował piłkarzowi zmianę umowy – za każde dwie bramki zdobyte w jednym meczu nowy Ford pojedzie do kraju Afryki. Gdy Eto'o wyzdrowiał, w jednym z jego pierwszych meczów po kontuzji pokonał dwa razy bramkarza Recreativo z Huelvy i pierwszy samochód został przesłany do rodzimego kraju piłkarza.
Lionel Messi jest ambasadorem UNICEFU w Argentynie, natomiast Carles Puyol, kapitan zespołu, odpowiada za działalność fundacji Altarriba, która zajmuje się ochroną wilków hiszpańskich – gatunku, który wymiera.
W pierwszej połowie sezonu 2006/2007, przed jednym ze spotkań Frank Rijkaard rozmawiał ze swoim przyjacielem Jillem van Eylem, o pomocy dzieciom chorym na hemofilię. Po meczu, gdy trener powiedział swoim podopiecznym o jego rozmowie, natychmiast zechcieli uczestniczyć w zadaniu fundacji Teaming, która opiekuje się dziećmi z biednych rodzin z Argentyny, Senegalu, Kamerunu i z Sierra Leone. Klub spełnia marzenia tych dzieci fundując im podróż na mecze Dumy Katalonii.
11 listopada 2007 Międzynarodowy festiwal komunikacji i reklamy piłki nożnej stworzony przez LFP ogłosił przyznanie nagrody dla FC Barcelona za zawarcie umowy z UNICEF.
Na działalność charytatywną i współpracę z UNICEF cieniem kładą się jednak domniemane kontakty byłego prezesa Joana Laporty i pobieranie pieniędzy od reżimu Uzbekistanu, wykorzystującego dzieci do niewolniczej pracy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz